IZBORI Čehoku 41%, Kišiću 22%, u Županiji u drugome krugu Štromar i Čačić

Točno 146.733 birača iz Varaždinske županije danas je imalo pravo ostvariti svoje građansko pravo i glas dati kandidatima za župane, gradonačelnike, načelnike i predstavnike županijskih, gradskih i općinskih vijeća.

Aktualni rezultati

Borba za Varaždinsku županiju

Već prema prvim nepotpunim rezultatima Državnog izbornog povjerenstva objavljenima u 21 sat, bilo je jasno da Predrag Štromar (HNS-SDP-HSS-HSU-HL-SR) prvi prolazi ciljnu ravninu, no da ipak neće uspjeti dobiti u prvome krugu. Na kraju je Štromar osvojio 40,28% glasova birača.

Cijelu večer vodi se mrtva trka između Alena Runca (HDZ) i Radimira Čačića (NS-R) oko toga tko će od njih dvojice proći u drugi krug.

Razlika se kretala u rasponu od 50-ak do 200-tinjak glasova. Naposljetku, nakon obrađenih 100% glasova, Čačić je ipak prestigao Runca. Konačni rezultat je 25,48% naprema 25,46%, odnosno 16 glasova razlike!

No ta priča još uvijek, čini se, nije do kraja završena.

> Runac: 'Uložit ću prigovor zbog iznimno velikog broja nevažećih listića'

Snježana Sučić (Hrast) je na četvrtom mjestu (4,17%).

Što se tiče Županijske skupštine, u nju ulaze četiri liste. Štromarova lista (HNS-SDP-HSS-HSU-HL-SR) osvojila je 40,28% glasova, Alen Runac (HDZ-HSLS) 28,06% glasova, a lista Radimira Čačića (NS-R) 15,59%. Očigledna je razlika u glasovanju za župana u odnosu na županijsku listu.

U Županijsku skupštinu još se provukao i Živi zid, osvojivši 5,41%.

Nisu prošle liste Mosta, Hrasta i koalicije Pametno-ORaH.

Borba za Varaždin

Odmah nakon 21 sat, kada su objavljeni prvi nepotpuni rezultati izbora za varaždinskog gradonačelnika i varaždinsko Gradsko vijeće, u stožeru Ivana Čehoka počelo se slaviti. On je sam bio vrlo odmjeren u prvoj izjavi.

> Čehok: 'Treba se boriti korektno do kraja, ali razlika gotovo da je nedostižna'

Ivan Čehok (nezavisni) osvojio je, do kraja večeri, 41,09% glasova, a Alen Kišić (SDP-HNS-HSS-HSU-HL-SR) je drugi s 22,22% i stoga nas 4. lipnja očekuje drugi krug izbora.

> Kišić: 'Nisam očekivao ovakav rezultat, ali spreman sam za borbu u drugom krugu'

Na trećem mjestu je Damir Habijan (HDZ) s osvojenih 14,92% glasova birača, četvrti je Vlado Sevšek (Liga za Varaždin) sa 6,98%, Natalija Martinčević (NS-R) ima 6,65%, dok su na začelju liste Ladislav Ilčić (Hrast) s 2,90% i Rajko Dondur (Živi zid) s osvojenih 2,18%.

> Habijan: 'Čestitam Kišiću i Čehoku, ali mislim da ćemo uskoro ponovno na birališta'

> Natalija Martinčević: 'Drago mi je da imamo dva vijećnika u Gradskom vijeću'

> Sevšek: 'Bez obzira na negativne konotacije, Čehok je ipak varaždinski brend'

> Ilčić: 'Glasovanje je išlo u smjeru rušenja SDP-a i HNS-a'

Izborni prag za Gradsko vijeće prešle su liste Ivana Čehoka (28,92%), Kišićeva lista SDP-HNS-HSS-HSU (23,22%), zatim Habijanov HDZ (15,22%), Reformisti Natalije Martinčević (7,28%) i lista Sevšekove Lige za Varaždin (6,43%). Ostale liste su ispod izbornog praga.

> NOVI LJUDI Ovo su imena koja ulaze u novo varaždinsko Gradsko vijeće

> FOTOGALERIJA Ovako se u stožerima slavilo. Ili tugovalo. Ili buljilo u prazno

U ostalim gradovima drugi krug samo u Lepoglavi

U Ivancu je pitanje gradonačelnika riješeno u prvome krugu. Milorad Batinić (HNS-HSU) osvojio je 51,26%.

U Gradsko vijeće ulaze četiri liste: HNS-HSU (41,28%), HDZ (27,36%), SDP (15,74%) i HSS (7,71%).

Pitanje gradonačelnika u Novom Marofu riješio je Siniša Jenkač (HDZ-HSS-HSU) s osvojenih 60,74%.

Drugog kruga neće biti ni u Varaždinskim Toplicama, gdje Dragica Ratković (HDZ-HSLS) mijenja dosadašnju gradonačelnicu Goranku Štefanić. Ratković je osvojila 56,79% glasova.

Suveren je bio i Dubravko Bilić (SDP-HSS-HSU-HL-SR) u Ludbregu. S osvojenih 58,78% riješio je sve u prvome krugu izbora.

Drugog kruga bit će, gledajući ostale gradove osim Varaždina, tek u Lepoglavi. Marijan Škvarić (HNS-HSU-SDP) zapeo je na 48,16%. Drugi je Željko Šoštarić (HSS) s 25,64%. Oni će se ponovno susresti 4. lipnja.

Drugi krug samo u šest općina

Na području 22 općine drugog kruga bit će tek u Donjoj Voći, Klenovniku, Maruševcu, Petrijancu, Velikom Bukovcu i Vidovcu. U svim ostalim općinama pitanje novog-starog načelnika riješeno je u prvome krugu.

Tako će se 4. lipnja ponovno u Donjoj Voći susresti Kruno Jurgec (HDZ), koji je osvojio 42,76% glasova, i Ivana Šteković (nezavisna) s 32,53%.

U Klenovniku će se birati između Mladena Blaška (HNS) 28,91% i Slavka Cerovčeca (SDP) 27,94%.

Ivan Šagi (HSS, HDZ) u Maruševcu došao je do 39,19%, blizu je Damir Šprem (HNS, SDP, HSU) s 29,74%.

U Petrijancu u drugi krug mora i Vladimir Kurečić (HDZ, HSS, HSLS) 40,93%, kojem za vrat puše Željko Posavec (SDP) 39,21%.

Franjo Vrbanić (HSS) u Velikom Bukovcu osvojio je 39,18%, u drugi krug će s njim Zvonko Hlebar (HNS, SDP, HSU) 31,29%.

Ni Bruno Hranić (HDZ, HSU, HSS) u Vidovcu nije uspio pobjedu ostvariti u prvome krugu, osvojio je 46,77%. Planove mu je pokvarila nezavisna Ines Pavleković, koja je osvojila 29,75%.

U ostalim općinama sve je riješeno u prvome krugu.

Tako je u Bednji slavio Damir Poljak (HDZ) 52,14%, u Beretincu Igor Kos (HNS-SDP) 57,54%, u Breznici Stjepan Krobot (HSS-HDZ) 51,64%, a u Brezničkom Humu Zoran Hegedić (HNS-HSS-SDP-HSU) 53,47%.

Odličan rezultat ostvario je u Cestici Mirko Korotaj (HNS-SDP) 70,27%, kao i u Gornjem Knegincu Goran Kaniški (HDZ, HSS, HSU, DKS, HSLS, HRAST) 68,87% te u Jalžabetu Mirko Magić (HDZ-HSU-HSS) 68,71%.

Apsolutni rekorder je Nenad Horvatić (HDZ), koji je u Ljubešćici, kao jedini kandidat, osvojio 90,80%. Nevažećih je bilo 9,20% listića.

U Malom Bukovcu Darko Marković (HSS, HDZ, HSP AS) pobijedio je s iznimno visokih 79,42%, u Martijancu Dražen Levak (HDZ) 66,26%, a u Sračincu Božidar Novoselec (HNS, HSU, HSS) 51,28%.

Sveti Đurđ ostaje Josipu Janyju (HNS) 87,49%, Sveti Ilija Marinu Bosilju (HDZ) 57,97%, a Trnovec Bartolovečki Zvonku Šamecu (HNS, SDP, HSU) 55,23%.

I u Vinici nema promjena, Marijan Kostanjevac (HDZ) dobio je podršku 57,35% birača.

Naposljetku, u Visokom je pobjedu ostvario Dragutin Mateković (HDZ) sa 69,92% osvojenih glasova.