Vijesti / Automobilizam

Radari svugdje oko nas

Vozači, oprez! Novi fiksni radari gotovo sigurno već ove godine, a koji stoje čak 26,7 milijuna kuna!

Vozači, oprez! Novi fiksni radari gotovo sigurno već ove godine, a koji stoje čak 26,7 milijuna kuna!
Pixabay.com/Ilustracija

MUP je početkom listopada započeo nikad veću nabavu opreme za nadzor brzine, koja će do 2020. rezultirati s postavljanjem 75 novih fiksnih radara i 150 kućišta uglavnom po Jadranskoj i Podravskoj magistrali. Radari bi na 92 lokacije trebali prijetiti i prije 2019. godine

Nema sumnje da je mnogima zapela knedla u grlu kad se nedavno prolomila vijest da Ministarstvo unutarnjih poslova za 39,4 milijuna kuna nabavlja čak 75 novih fiksnih sustava za automatsko mjerenje brzine i 150 kućišta. I to s dobrim razlogom. Kad spomenuta oprema bude postavljena bit će to kraj ležernom krstarenju na mnogim dionicama diljem Hrvatske, posebice na Jadranskoj (D8) i Podravskoj magistrali (D2) koje će biti doslovno posijane radarima.

Svi koji vole 'oplesti po gasu' već sad tako mogu početi gristi nokte, iako će proći ponešto vremena dok sva ta oprema bude i postavljena. MUP spomenutih 39,4 milijuna kuna, naime, planira potrošiti u razdoblju do 2020., i to ne samo na fiksne radare već i za nove Multanove i Pro Lasere, odnosno ručne i stacionarne uređaje kojima će se opremiti policijske patrole, piše portal jutarnji.hr/autoklub.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Isporuka i ugradnja opreme za nadzor brzine tako će se događati u valovima i ovisiti o dostupnim sredstvima u Nacionalnom programu sigurnosti prometa na cestama. No, da u policiji misle ozbiljno pokazuje i što je MUP već u 2018. u svojem planu Godišnje nabave za sustave kojima se nadzire brzina namijenio 26,7 milijuna… Osim toga, da se represija ne misli odgađati pokazuje i što je već poznat plan instalacije fiksnih radara. I to sve do 2020.

Tako se bez problema može iščitati da MUP još u 2018. planira postaviti 29 fiksnih radara i 92 kućišta, dok se ugradnja preostalih 46 radara i 58 kućišta očekuje tijekom sljedeće dvije godine. I nema sumnje da će taj posao biti uspješno okončan, samo je pitanje kada…

Koliko god, naime, bio poznat plan instalacije fiksnih radara, a policija za ovih 92 kućišta predviđenih za ugradnju u 2018. znala čak i točne lokacije, teško da će do kraja godine biti išta postavljeno. Za to, prema svemu sudeći, neće biti vremena.

Ponuđači prema natječajnoj dokumentaciji ponude mogu dostavljati sve do početka studenog pa je teško očekivati da će novi radari krenuti u lov na prebrze ove godine. Čak i ako MUP brzopotezno izabere ponuditelja i čitava priča prođe bez žalbe, jer sama tvrtka koja dobije posao ima rok od 60 dana za postavljanje radara.

Uostalom, koliko nabava zna potrajati pokazuje i posljednji slučaj policijskih presretača – nabavka njih 26 planirana je još 2017., a izabrani Audiji A4 3.0 TDI konačno su isporučeni tek u lipnju 2018. No, kad će točno uskrsnuti novi fiksni radari zapravo je manje bitno, ono što je sigurno jest da će do sljedeće turističke sezone biti kudikamo riskantnije stiskati gas.

Pokazuju jasno to i brojke. Već u 2019., prije ili kasnije, doći će do zastrašujućeg porasta fiksnih radara na domaćim cestama u odnosu na sadašnji arsenal. Prvi radari su, naime, postavljeni još 2010. u okolici Splita, a količina opreme koja skrivena u kućište otporno na metke bez greške snima sve prebrze u rasponu od 30 do 250 km/h otada je porasla na 27 radara i 58 kućišta. Već sljedeće godine njihov broj će se tako udvostručiti…

A pritom će se drastično povećati i broj kazni za prebrzu vožnju, čiji je procvat krenuo baš 2014. kada su brojne fiksne kamere posijane po Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Varaždinu…

Već u 2015. je tako ispisano 279.813 kazni za prebrzu vožnju, 6 posto više u odnosu na 2014. (264.237 kazni), da bi u 2016. policija ispisala rekordnih 323.564 kazne. Što bi reklo da je u dvije godine broj prekršaja porastao za priličnih 21,7 posto. U 2017. je, doduše, došlo do svojevrsnog zatišja (296.666 prekršaja), no za vjerovati je da se uz novu opremu za nadzor brzine takav podbačaj neće skoro ponoviti.

Ukratko

 

- Povrh radara čija je instalacija predviđena već u 2018., tijekom 2019. na ceste stiže još 30 radara i kućišta, dok u 2020. slijedi ugradnja 16 radara i 28 kućišta. Nema sumnje da će se kazne pisati kao na traci…

- Natječajem se traže sustavi koji mogu istovremenog bilježenja brzinu najmanje šest vozila. Razlog tome je, kažu u policiji, što će se radari u budućnosti možda seliti na ceste s većim brojem traka

- Ako po ničemu drugom, povijest će pamtiti aktualnog ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića po najvećoj nabavi opreme za nadzor brzine ikada

- 39,4 milijuna kuna vrijednost je nabave kojom MUP nabavlja 75 novih fiksnih radara i 150 kućišta

- 92 lokacije na kojima je planirano postavljanje fiksnih radara u 2018. već je poznato i prikazali smo ih na kartama

- 4 milijuna kuna vrijednost je 100 ručnih i 50 stacionarnih radara koji se također potražuju natječajem

Policija radarima naoružava i patrole

Uz fiksne radare koji će biti razmješteni po stupovima uzduž prometnica, Ministarstvo unutarnjih poslova nabavlja i 100 novih ručnih radara te 50 stacionarnih uređaja na tronošcu. Za te natječajem je rezervirano 4 milijuna kuna. Kako natječaj još nije zatvoren, a kamoli da su izabrani sami uređaji, možemo samo nagađati o tome što će policija nabaviti. Iako tu ne bi trebalo biti iznenađenja – u kategoriji radara na tronošcu glavni kandidat bit će Multanova, a kod ručnih radara bitka će se voditi između ProLasera i Binara. Kako god bilo, nema sumnje da će se kazne pisati kao na traci…

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video