Vijesti / Životni stil

RASHLAĐENJE može izazvati probleme: Evo kako ledena voda šteti

RASHLAĐENJE može izazvati probleme: Evo kako ledena voda šteti

Velika čaša hladne vode puna kockica leda rutina je u ljetnim mjesecima, a mnogi pretjeruju i kad je posrijedi količina. Nezdrava je to navika koja može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme jer se u organizam unosi napitak višestruko hladniji od tjelesne temperature, a nikakav učinak rashlađivanja osim onog privremenog u gornjem dijelu organizma – nema.

Stručna je preporuka maksimalno jedna kockica leda u čaši vode iz slavine te odjedanput ne popiti više od 2,5 decilitra. Prvi na udaru ovakvog pića jesu zubi i usna šupljina.

 

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Podražaj zubne pulpe

– Velike promjene temperature s tjelesne od približno 36,5 Celzijevih stupnjeva do one rashlađenog pića, koje se posluženo s ledom može približavati nuli, može dovesti do oštećenja zubi. Velike promjene temperature uzrokuju mikropukotine zubnih struktura. Mikropukotine mogu dovesti do podražaja zubne pulpe i posljedične upale, pulpitisa. Postoji i mogućnost pojave bolnih senzacija kod ljudi s dentalnom preosjetljivosti. Kockice leda, koje povremeno imamo naviku zadržavati u ustima i ponekad žvakati, mogu dovesti do otkrhnuća, napuklina cakline, oštećenja ispuna i protetskih nadomjestaka. Razlog tome je različita savitljivost unutarnjeg sloja zuba – dentina, koji je fleksibilan, od vanjskog sloja zuba – cakline, koja je izrazito tvrda. Kockice leda često su nakon grickanja oštre i mogu mehanički oštetiti meke strukture usne šupljine, kao što je zubno meso – objašnjava univ. mag. Željko Rotim, dr. med. dent.

Nakon zubi ledena voda, odnosno izrazito hladna pića općenito uzrokuju stiskanje zaštitnog sloja grla koje je, kako objašnjava dr. Rotim, prva linija obrane dišnog sustava. Stezanje tog sloja rezultira većom mogućnošću prodora bakterija i virusa pa tako i infekcije.

Riječ stručnjaka

Osim izrazito niske temperature, problem izaziva i količina koja uvijek dolazi u paketu jer se ledena voda, odnosno voda s ledom pije dok se taj led ne istopi što znači da se u kratkom vremenu unese puno više nego što organizam može obraditi.

– Jedan je problem kad se pije ledena voda lažan osjećaj da nas rashlađuje. Nakon što uđe u organizam i takva će voda doći na temperaturu tijela, a želucu će izazvati šok i moguće kontrakcije. Te kontrakcije tada kod onih što imaju pijesak ili kamen u žuči mogu izazvati njihovu mobilizaciju. Količina je drugi problem i pretjerivanje također izaziva kontrakcije želuca pa može doći do proljeva – objašnjava Olja Martinić, dijetetičarka i nutricionistica, napominjući da je idealna mjera svakih 15 minuta po tri, četiri gutljaja vode.

Ledena voda, također, neće spasiti od dehidracije kao što se smatra, kao što ne vrijedi ni ona o 'obvezno tri litre dnevno'. Ta je mjera pretjerana i može naštetiti organizmu odnosno uzrokovati, napominje Martinić, trovanje vodom.

– Moramo uvijek istaknuti da je voda kvarljiva i da više nije upotrebljiva nakon što stoji dva sata. To je teško prepoznati, ali pokvarila se onda kada osjetite da je poprimila miris plastike ili posude u kojoj već stoji – poručuje nutricionistica.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video