Vijesti / Životni stil

DNEVNIK JEDNOG PARFUMERA: Koliko su zapravo štetni 'dječji parfemi'

DNEVNIK JEDNOG PARFUMERA: Koliko su zapravo štetni 'dječji parfemi'

U posljednje vrijeme postalo je sve popularnije da i djeca koriste parfeme. Taj trend roditelji odobravaju, parfemska industrija bilježi porast prometa, mediji su se raspisali o dječjim parfemima kao nešto kao 'must have', a društvo je nametnulo ovaj trend pod normalno.

Pošto sam dobio dosta upita čitatelja sa pitanjima vezanih uz štetnost parfema, odlučio sam ovaj članak posvetiti roditeljima koje zanima mogu li mirisi koji su namijenjeni djeci, naštetiti njihovom zdravlju i ako mogu u kojoj mjeri. Moram napomenuti da su činjenice navedene u ovom članku isključivo moje osobno mišljenje, a pošto i sam kao parfumer sudjelujem u kreiranju parfemskih receptura, ozbiljno sam se pozabavio ovom temom.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Kako bi mogli donijeti zaključak na temu da li parfemi štete dječjoj koži, mora nam biti kristalno jasno od čega se u današnje vrijeme zapravo proizvode parfemi i svi ostali oblici mirisa. Naime, mnogi misle da kada kupuju parfem ili npr. gel za tuširanje sa mirisom lavande, da se u samom proizvodu zaista nalazi lavanda. Moram vas razočarati i reći vam da taj gel za tuširanje nije vidio lavandu. Pa kako je onda moguće da spomenuti gel miriši po lavandi?

Sada već davno, točnije 60-tih godina, mirisna industrija je došla do ideje kako bi bilo super da, konkretno parfemi, moraju biti dostupni široj populaciji, a ne samo odabranima. Međutim, imali su jedan ključni problem, a taj je da je proizvodnja prirodnih ulja od kojih su se tada proizvodili parfemi, bila toliko skupa da je i gotov proizvod bio preskup. Kako bi riješili problem, počeli su tražiti načine kako da, u našem slučaju lavandu, proizvedu na malo drugačiji, jeftiniji način - u laboratoriju! Nažalost, uspjeli su u tome i stvari su krenule nizbrdo. 

Današnji sastojci koji se nalaze u raznim mirisima i toaletno-kozmetičkim proizvodima, a da ne pričam o industrijskim mirisima proizvedeni su nigdje drugdje nego u laboratoriju. Te sastojke nazivamo sintetskim sastojcima. Ova činjenica predstavlja ogroman problem, jer zamislite samo koje sve proizvode koristite na dnevnoj bazi, a koji u sebi sadrže miris. Pošto je proizvodnja sintetskih sastojaka uzela maha, 1973. godine osnovana je regulatorna zajednica pod nazivom International Fragrance Association, skraćeno IFRA, sa sjedištem u Švicarskoj. Njena glavna zadaća jest da proizvođače sastojaka natjera da se pridržavaju točno određenih uputa u proizvodnji i da ne proizvode sastojke koji sadržavaju opasne tvari. U posljednih 20-ak godina stvari su se bitno promijenile, a sintetski sastojci postali se sve 'manje opasni' za ljudsko zdravlje.

Mirisna industrija se stabilizirala, proizvodi sa prirodnim sastojcima postali su trendy, potrošači sve više čitaju deklaracije na proizvodima i stvari su stavljene pod nadzor. Ili možda nisu?!

Da budem jasan. Jako me veseli kada netko napravi svoju kremu ili gel za tuširanje u svojoj kućnoj radinosti. Pogotovo ako koristi samo i isključivo samo prirodne sastojke. Ali isto tako me žalosti kada mi se javljaju ljudi koji imaju itekako negativna iskustva prilikom korištenja proizvoda iz kućnih radinosti, jer su dobili razne osipe, iritacije kože, a u nekim slučajevima i temperaturu ili otrovanje.

Dragi moji čitatelji, ovim putem vam dajem jedan vrlo ozbiljan savjet. Pazite što koristite i što stavljate na svoju kožu. Koža je najveći organ na našem tijelu i kroz nju možemo unijeti svakave štetne kemikalije u svoj organizam. Što se tiče krema za lice, tijelo, ruke i seruma molim vas, birajte samo prirodno. A svaki proizvođač parfema ili nekog mirisa koji se aplicira na kožu mora posjedovati IFRA Certifikat, Sigurnosno-tehnički list (MSDS), Certifikat kvalitete i po potrebi mora napraviti dodatna testiranja određenog proizvoda u ovlaštenom i nezavisnom laboratoriju. Na kraju krajeva svaki, ali baš svaki proizvod kojeg kupujete MORA biti prijavljen u europskoj bazi proizvoda koje se stavljaju na tržište.

Sada kada to znamo, da se vratimo na pitanje iz naslova, a ono glasi: da li su parfemi sigurni za djecu? Moje osobno mišljenje: Ni u ludilu!

Iskreno, ne razumijem roditelje koji nanose parfeme na dječju kožu, jer može li dijete može mirisati bolje nego što prirodno miriše? Djetinjstvo možemo podijeliti u nekoliko faza, pa tako djecu od rođenja do prve godine starosti nazivamo novorođenčad, do 6. godine života rano djetinjstvo, do 9. godine života srednje djetinjstvo i do 12. godine života kasno djetinjstvo.

Moja topla preporuka roditeljima jest da djeca do 12 godine života nikako ne bi trebala koristiti bilo kakve mirise koji se nanose direktno na kožu, a pogotovo ne parfeme. Vjerujte mi da korištenje parfema u ovoj životnoj dobi može donijeti više štete nego koristi zdravlju Vašeg djeteta.

Ok, dali smo odgovor na pitanje za djecu do 12 godine života. A što dalje? Što je sa razdobljem kada su naša djeca fiziološki najosjetljivija? Što je sa pitanjem, da li su parfemi sigurni za korištenje za djecu u fazi puberteta? Siguran sam da su svi roditelji svjesni što se događa sa djetetovim tijelom u fazi puberteta.

Ukratko, ako nam je poznata činjenica da se u fazi puberteta događaju fiziološke promjene kod djeteta, a sve kao posljedica intenzivnih hormonskih promjena, korištenje bilo kakvih parfema moglo bi samo negativno utjecati na pravilan razvoj djeteta. Zašto je to tako? Upravo radi sastojaka koji se koriste u proizvodnji parfema i aditivima koji im se dodaju prilikom proizvodnje. Svi oni dijelom mogu završiti u organizmu Vašeg djeteta, a posljedice dijete ne mora nužno osjetiti odmah, već nakon primjerice 20 godina.

Što se to dodaje parfemima i općenito kozmetičkim proizvodima, a štetno djeluje na naš organizam? Pošto su sintetski sastojci stavljeni pod nadzor, vrlo često u proizvodima možemo pronaći razne aditive. Kao primjer navodim aditive za produljenje postojanosti mirisa, konzervanse (da bi proizvod dulje trajao), bojila (pogledajte boju svog gela za tuširanje ili šampona), supstance koje uzrokuju pjenjenje (sapuni i sredstva za pranje) i sl. O ovome bi mogao napisati jednu cijelu knjigu. Ali pokušajmo skratiti priču i spomenuti jedan od najčešće korištenih sastojaka, a za kojeg sam siguran da vrlo štetno djeluje na ljudski organizam, bilo da se radilo o djeci ili o odrasloj osobi. Taj sastojak zove se ftalat, a u mirisnoj i kozmetičkoj idustriji zastupljeniji je više nego što možemo zamisliti.

Što su to ftalati?

Ftalati su organski kemijski spojevi, esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola koji su javno poznati kao plastifikatori ili omekšivači. Svoju primjenu našli su u raznim granama, a za ovu temu najvažnije jest da se upotrebljavaju u kozmetičkim preparatima, dječjim losionima za tijelo, dječjem pudru, tekstilu, parfemima, ambalaži i sl.

Obavljena su mnoga istraživanja o štetnim učincima ftalata na ljudski organiram. U kratkim crtama oni remete ravnotežu hormona u našem organizmu, a kod dječaka mogu uzrokovati feminiziranost. Osim toga, znanstveno je dokazana njihova kancerogenost, koja se može manifestirati u obliku raka dojke i raka testisa. Nadalje, ftalati mogu uzrokovati malformacije na tkivu testisa i slabiju plodnost muške djece.
Također, ftalati ulaze u naš krvotok i oponašaju ženski hormon estrogen pritom remeteći hormonalnu razvotežu. Oni mogu navesti tijelo da smanji ili pojača proizvodnju određenih hormona.

Sada kada smo upoznali štetne utjecaje samo jednog od sastojaka koji se mogu pronaći u mirisima, da li ste možda promijenili mišljenje o nekim proizvodima koje redovito koristite? A zamislite sada samo koliko proizvoda vaše djete koristi, a koje uzimamo zdravo za gotovo.

Znam da je teško zabraniti djevojci u adolescentskoj fazi života korištenje šminke, kreme za lice, ruževe, lakove za nokte i u konačnici parfeme. Ali pokušajte barem razgovarati sa svojim djetetom o ovoj temi na način da i samo postane svjesno rizika koje donosi korištenje raznih preparata za uljepšavanje. Kod dječaka pripazite na proizvode poput losiona nakon brijanja, raznih deo stikova i dezedoransa, te naravno parfema.

Djeca su naša budućnost. Vjerujem da svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete. Pokušajmo im i svojim primjerom pokazati da ljepota dolazi iznutra, a ne izvana.

Ako Vaše dijete voli parfeme i svjesni ste da će ih koristiti i dalje bez obzira na vaše 'predavanje o sigurnosti', slobodno se javite Hrvatskoj Parfemskoj Kući koja će Vam pomoći u razvoju zdravog i sigurnog mirisa za Vaše dijete.

Također, možete mi pisati na [email protected] i podjeliti samnom svoja iskustva.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video


Vezani članci