Promo

Škola plivanja za djecu s teškoćama u razvoju treću godinu zaredom u Varaždinu

Škola plivanja za djecu s teškoćama u razvoju treću godinu zaredom u Varaždinu

Školu plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju u Gradu Varaždinu treću godinu zaredom provodi Hrvatski plivački savez osoba s invaliditetom u suradnji sa Gradom Varaždinom, koja će se za korisnike sa područja Grada Varaždina i Varaždinske županije održavati svake srijede od 18 do 19 sati na Gradskim bazenima u Varaždinu.

> Plivački klub Vidra i Treneri velikog srca: Barijere na kopnu gube se u vodi

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Voditelj škole plivanja je Višnja Bunić, profesorica kineziologije te Halliwick instruktorica u suradnji sa Halliwick asistenticom Melitom Pavković. Višnja Bunić ujedno je predsjednica i trenerica u Plivačkom klubu za osobe s invaliditetom 'Vidra' Varaždin.

Škola plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju provodi se u sklopu projekta 'Treneri velikog srca', koji projekt se provodi od strane Hrvatskog plivačkog saveza čija je predsjednica naša ugledna i nagrađivana paraolimpijka Ana Sršen, ujedno i voditeljica projekta na državnoj razini.

U tri godine djelovanja, Školu plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju pohađalo je 20-tak djece sa različitim zdravstvenim stanjima: od lakših do jako izraženih teškoća u razvoju, sa formiranom dijagnozom do nepoznatih dijagnoza. Uočili smo kako unatoč uspješnom radu i rezultatima koji nosi uložen trud i upornost temeljeni na volonterskom radu trenerica Škole plivanja, još uvijek ne postoji dovoljna obaviještenost i svijest građana i institucija o aktivnostima škole plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju. Odlučni smo navedeno promijeniti, kako radimo sa izuzetno osjetljivom populacijom kao što su djeca sa teškoćama u razvoju, koja traže poseban individualiziran pristup, pažnju i terapiju.

Posebnost Škole plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju je glavna metoda rada- poučavanje djece plivanju po Halliwick konceptu. Posebnost ovog koncepta razvijenog 1949. godine u Londonu je da se plivači podučavaju u omjeru jedan plivač naprama jedan asistent, do vremena kada se postigne potpuna neovisnost. Par plivač-asistent postaju jedinica unutar grupnih aktivnosti, tako da plivač dobiva prednost socijalne interakcije sa svojim kolegama dok u isto vrijeme uživa nenametljivu, ali stalnu pažnju individalnog asistenta.

Kroz medij igara prilagođenih dobi i sposobnostima, grupe se upoznaju sa svojstvima i ponašanjem vode te kako kontrolirati vlastite probleme ravnoteže. Davanje ispravne pomoći od strane asistenta, omogućuje plivaču da doživi sve mogućnost pokretljivosti, a koje ne može osjetiti na kopnu. Nakon što se postigne početna mentalna prilagodba u vodi i nauče principi kontrole ravnoteže, plivači dosežu nivo gdje su se spremni odvojiti od kontakta s asistentom i tada, možda po prvi puta u životu mogu osjetiti potpunu samostalnost u izvođenju pokreta.

Rezultat Halliwick koncepta je siguran plivač, čija se samouvjerenost temelji na dobrom poznavanju vode i mogućnosti za kontrolu vlastiti pokreta u vodi.

Poseban doprinos Škole plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju je napredak plivača kroz psihičku prilagodbu i poticanje razvoja motoričkih sposobnosti, a koje su djeci, mladima i odraslima s invaliditetom potrebne u svakodnevnom životu te unaprjeđenje kvalitete života i zdravlja kao i prevladavanje teškoća uzrokovanih invaliditetom kroz usvajanje vještina plivanja. Time se ujedno unaprijedila kvaliteta života njih sami, njihovih obitelji i cjelokupne zajednice u kojoj žive.

Polaznici Škole plivanja imaju mogućnost nastavka treniranja u PK Vidra, plivačkom klubu specijaliziranom za rad sa djecom s teškoćama u razvoju, čime je omogućeno djeci da sposobnosti i znanje stečeno u školi plivanja predstavljaju na natjecanjima te povećaju ljubav prema pokretu.

Sa željom da se krug zdravijih, uspješnih i zadovoljnih plivača i roditelja proširi, te da se o radu i rezultatima Škole plivanja upozna što veći broj djece i roditelja, vjerujući da se najveće stvari događaju kada smo spremni pomoći drugima onako kako bi voljeli da se nama pomogne - ne tražeći ništa zauzvrat, molimo vas da nam pokažete dobru volju i prema svojim mogućnostima pomognete u radu Škole plivanja za djecu s teškoćama u razvoju kao i PK Vidra.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti PK Vidra na 098/613 681 ili emailom.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video