Vijesti / Gospodarstvo

Business Cafe Sjeverna Hrvatska: 'Želim isticati pozitivne poduzetničke priče'

Business Cafe Sjeverna Hrvatska: 'Želim isticati pozitivne poduzetničke priče'

Nakon više od godinu dana otkako je počela organizacija Business Cafea Sjeverna Hrvatska razgovarali smo s Kristinom Androlić, vlasnicom tvrtke Androlić konzalting, koja se bavi pripremom i provedbom EU-projekata te vlasnicom licence Business Cafe Sjeverna Hrvatska i organizatoricom. Zanimalo nas je kakva su iskustva i poruke poduzetnika s dosadašnjih događanja.

Iza Vas je sedam održanih druženja poduzetnika na području Varaždinske, Međimurske i Koprivničko-križevačke županije. Kakva su iskustva u ovih godinu dana? Kako poduzetnici reagiraju?

U ovih više od godinu dana organizirali smo sedam događanja, uspjeli smo okupiti oko 450 sudionika, čuli smo 30-ak poduzetničkih inspirativnih priča, malih, srednjih, ali i velikih poduzetnika s preko 1000 zaposlenika. Odaziv sudionika, komentari i recenzije su odlični, a veseli činjenica da se na događanjima sklapaju nove poslovne suradnje. Zahvala svakako ide i medijima koji nas redovito prate na području sve tri županije i omogućuju da se pozitivne poduzetničke priče šire i inspiriraju još više ljudi. Poduzetnici sve više prepoznaju korist od ovakvih druženja te unaprijed pitaju kad će sljedeće događanje.

Biste li mogli izdvojiti neku poduzetničku priču koja Vas je posebno fascinirala?

Svaka poduzetnička priča interesantna je za sebe i vrijedna je pozornosti jer od svakog možete nešto naučiti. Mogu reći da me fascinira svaki poduzetnik koji se ne predaje, koji ima hrabrosti otrgnuti se učmalosti, pokrenuti vlastitu poduzetničku priču i kreirati novo radno mjesto. Lakše bi bilo odustati, lakše bi bilo pobjeći, ali hrabri kreiraju prilike i stvaraju drugačiju svakodnevicu. Razgovarala sam s poduzetnicima iz različitih branši, od proizvodnje, ICT-a do uslužnih djelatnosti. Prevladava stav da je u poslu važno biti uporan, dosljedan, bitno je investirati u edukaciju, u kvalitetne ljude, u rast, a novac je obično posljedica dugoročnih ulaganja i truda.

Spomenuli ste da je lakše pobjeći. Jeste li mislili na problem iseljavanja?

Djelomično da. Smatram da se problem ne rješava, a problem koji se ne rješava postaje sve veći i poteže nove posljedice. Mišljenja sam da u Hrvatskoj ima dovoljno prilika za rad, rast i razvoj te da se ovdje može dobro živjeti od svog rada. Također mislim da se previše plasiraju negativistički i depresivni stavovi te ne cijenimo prednosti kojima smo okruženi. Naravno da nije uvijek lako i da su neke stvari veliki izazovi. Prvenstveno mislim na porezna opterećenja prema poduzetnicima, sporost administracije i uvriježene stavove u društvu da se ne može uspjeti na pošten način. Teško je nekad mijenjati okvire, ustaljene navike ljudi, mijenjati sustav, ali svatko od nas može učiniti neku promjenu, a svaka promjena na bolje bitna je promjena.

Iz čega crpite motivaciju za organizaciju ovih poduzetničkih druženja?

Upravo u činjenici da svatko od nas čini promjenu. Na ovaj način dajem svoj doprinos promjeni u društvu. Želim isticati pozitivne poduzetničke priče, pokazati da je uspjeti moguće, da se može krenuti od nule i nešto napraviti i da svatko sebi može kreirati radno mjesto. Naravno, ako to uistinu želi. Ne moramo imati sve dobiti na pladnju. Nitko nam nije dužan dati posao. Nekad jednostavno treba pokušati, pasti, dići se, pokušati ponovo, ustrajati, boriti se, potruditi se malo više, razmišljati drugačije, raditi na razvoju novih ideja, koristiti nove tehnologije, prikupljati znanje, poticati na kreativnost, surađivati…

Inače radite s poduzetnicima, bavite se privlačenjem sredstava iz EU-fondova i poticajima za poduzetnike, kakva su iskustva na tom području?

Primarna djelatnost Androlić konzaltinga je upravo izrada projektnih prijava na domaće i EU-fondove, izrada poslovnih planova prilikom ishođenja zajmova, provedba sufinanciranih projekata te edukacije iz tog područja. Mogu reći da su iskustva sve bolja. Poduzetnici prepoznaju mogućnosti koje pružaju EU-sredstva, sve su odgovorniji prilikom pripreme, ali i provedbe projekata. To bitno olakšava i sam konzultantski posao.

Naravno, još uvijek se javlja problem duge obrade prijava na javne pozive pa projekti čekaju. Iskreno, nadam da će se to s vremenom promijeniti jer čekati ugovor o sufinanciranju godinu dana za poduzetnika nikako nije dobro. Sljedeći problem je čekanje na objavu konkretnih natječaja što opet usporava cijeli proces. No ima i nekih pomaka. Smanjio se broj faza ocjenjivanja te opseg dokumentacije koju je potrebno priložiti, što olakšava pripremu.

Kakav je postupak od ideje do bespovratnih sredstava?

Poduzetnici nekad imaju odličnu ideju, ali nisu je do kraja razradili ili nisu provjerili komercijalnu održivost ideje ili možda nemaju provedbenih i financijskih kapaciteta. Tu je onda posao konzultanta pronaći adekvatni natječaj, provjeriti mogućnosti prijave, procijeniti sposobnost prijavitelja i održivost samog projekta. O tome ovisi i kako će projektna prijava biti ocijenjena, ima li projekt šansu prolaska na pozivu.

I sama ste poduzetnica. Kakvo je Vaše iskustvo vezano uz pokretanje tvrtke te da biste li drugima sugerirali da krenu u poduzetništvo?

Moja tvrtka će uskoro obilježiti tri godine poslovanja. U vlastiti biznis krenula sam od nule. Uz postojeću diplomu Ekonomskog fakulteta u Zagrebu dodatno sam se educirala za voditelje pripreme i provedbe EU-projekata te za stručnjaka provođenja javne nabave. Krenula sam korak po korak te kontinuirano ulagala u dodatne edukacije. Dugogodišnje iskustvo rada u realnom sektoru svakako mi je prednost i danas mi pomaže u svakodnevnom radu jer razumijem sa čime se sve poduzetnici bore te kako nemilosrdno može biti tržište. Svojim iskustvom i znanjem danas pomažem u razvoju drugih poduzetničkih projekata. Zadovoljna sam svojim izborom i najviše me veseli kad klijentu pomognem u provedbi projekta uz ostvarene poticaje. Svakome tko ima taj crv sumnje u sebi i ideju da bi želio biti poduzetnik poručila bih neka pokuša što prije, ali isto tako neka se ne predaje na svakoj prepreci.

Uskoro se sprema novi Business Cafe Sjeverna Hrvatska u Varaždinu, što nas ovaj puta očekuje?

U četvrtak, 28. rujna, s početkom u 18 sati u Park Boutique hotelu održat će se 8. po redu Business Cafe Sjeverna Hrvatska. Tema eventa je 'Biti drugačiji'. Ugostit ćemo poduzetnike koji u svom poslu razmišljaju drugačije, kreiraju neke nove proizvode i usluge i na taj način iskaču iz mase. Dolaze nam Tamara Šabić iz OPG Pocedulić koji se bavi proizvodnjom heljde i proizvoda od heljde. Iz Koprivnice nam dolazi Mirjana Šeb Čižmešija, vlasnica restorana Klas i brenda Zeleni obrok zdravlja (proizvodi na bazi koprive), a iz Varaždina Anita Rinkovec, vlasnica tvrtke RIA import export i brenda RIA HOME.

Kako se sudionici mogu priključiti događanju?

Sudionici se mogu registrirati i kupiti svoje ulaznice putem Entrio sustava ili se javiti mailom na [email protected] i zatražiti predračun. Ulaznice se prodaju po cijeni od 80 kuna.

Osim razgovora s gostima, što još čeka sudionike na ovom druženju?

Sudionike očekuje kvalitetan networking i druženje s drugim poduzetnicima, a sponzori su se pobrinuli za brojne nagrade tako da će mnogi otići sretne ruke. Sponzori događanja u Varaždinu su: Magic Net, Mobilisis, Beiersdorf Nivea, Wuestenrot stambena štedionica, Vinarija Štampar te Gastrocom i Park Boutique hotel Varaždin.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video


Vezani članci