Vijesti / Društvo

Novi Centar za mlade taj naziv nosi tek po - 'službenoj dužnosti'

Novi Centar za mlade taj naziv nosi tek po - 'službenoj dužnosti'

Možda bi neke zanimalo kako se nekolicina nas, odmetnutih od formalnih tokova stvari kad je u pitanju rad s mladima u Varaždinu, našla na spomenutom i hvaljenom otvorenju novog i transparentnijeg Centra za mlade, piše Zrinka Šajn iz inicijative VAKUUM.

Potrudili smo se pripremiti kratak osvrt, pokušavajući zanemariti svoj dosadašnji rad (i sadržaj i metode istog) i postignuća kako bismo bili što objektivniji. Svatko će ovdje moći razviti svoj stav o tome kako to radi javna institucija Grad Varaždin i što bi to jedan Centar za mlade ili bilo koja druga vrsta infrastrukture za mlade trebala biti i kako bi trebala funkcionirati.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Odmetnuti i crni

Kako je rekla jedna od uvaženih djelatnica Grada: 'Prolazeći gradom najviše čujem narodnjake kako trešte iz kafića pa je iz toga valjda jasno što mladi žele. A vaš problem je što ste svi crni. To vam ne prolazi.'

No, odmaknimo se od surove stvarnosti u kojoj hvalevrijedan događaj dodjele javnog prostora za potrebe programa koji kreiraju mladi upravo za mlade, koriste individue samoprozvanih predstavnika/ca iz političkih krugova za poticanje međusobne netrpeljivosti i isticanje lojalnosti partijama. Trebamo li se zadovoljiti samim činom i zanemariti kriterije kvalitete?

Ne pričamo ovdje bez ikakve podloge od službenih informacija i činjenica. Isto tako, ne želimo da se ovaj tekst shvati kao prozivka ili osuda. Ovo je još jedan dobronamjeran pokušaj da se institucije te njihova tijela, ali i sami mladi prihvate posla kojim će privući i zadržavati mlade u Varaždinu na sustavan, otvoren, uključiv i transparentan način.

Najbolje je krenuti od interesa koji će ljude motivirati da se ovim pitanjem i problematikom bave nakon mučnih godina borbe za prostore te protiv pasivnosti mladih za kreiranje programa.

Dosad su, valja usput reći, i natječaj za dodjelu prostora Centra za mlade i natječaj za dodjelu financijskih potpora projektima udruga mladih poništeni zbog nedostatka prijava.

To dovoljno govori o trenutno nezdravom odnosu prema toj ulozi, poslovima koje ona podrazumijeva, odnosima među odgovornim suradnicima i partnerima, a najviše o nedostatku kompetencija (znanja, vještina i iskustava) da se sve te prepreke uklone.

Zato ovo nije napad na gradske institucije, već jedini način (s obzirom da su procedure javnog savjetovanja neučinkovite oko brojnih pitanja) da se uputi kritika koja ovako još uvijek nije prijetnja ničijim pozicijama – iako nam prakse u razvijenim društvima ukazuju da bi trebala biti.

Jer građani i jedinice lokalne uprave imaju zajedničke interese, a u našem se društvu oni smatraju suprotstvljenima.

Ista priča, nove slike

Razlikuje li se i kako točno ovaj događaj od svih dosad priređenih s ciljem otvaranja mjesta koje se odsad među mladima ima nazivati Centrom za mlade?

Prvenstveno, važno je napomenuti da za razliku od dosadašnjih, ovaj CZM nije otvorio gradonačelnik. Naravno, ukoliko zanemarimo populističko fotografiranje s ključevima 'novog' CZM-a u društvu nasmiješene predsjednice Savjeta mladih dok prezreni volonteri spašavaju imovinu institucija bez odgovornosti i nadležnosti za javna dobra čija će šteta kasnije biti sanirana novcem poreznih obveznika.

Poslali su ovog puta zamjenika Radelića pa nismo sigurni što to znači i je li ova prigoda manje bitna Gradu od onih prethodnih, posebno nakon što je konačno na korištenje predana zgrada koja je zasigurno u najboljem stanju za korištenje od svih dosadašnjih. No, nekako se čini da je i formalno upravljanje ovog puta nešto drugačije – barem za javnost.

No, nije da je varaždinska javnost previše sklona preispitivanju odluka i poteza gradskih vlasti. Barem ne do trenutka kada se pokažu prve posljedice istih. A i tada to bude tek mlako komentiranje na nekoj od gradskih terasa.

Mi smo, uz kompetencije za bavljenje ovom temom koje kolektivno posjedujemo i trudimo se razvijati, odlučili učiniti nešto drugačije. Ne šutjeti, jer uloga aktivnih i odgovornih građana traži od nas da u okviru svojih mogućnosti doprinesemo uspostavi pravednijih i učinkovitijih društvenih procesa. Posebno u područjima od izravnog interesa za nas i slične nama.

Transparentni i prozirni

Drugo pitanje koje smo obogaćeni dosadašnjim iskustvom dovoljno hrabri postaviti je pitanje formalnih procedura – transparentnosti procesa dodjele zgrade (javne imovine, održavane javnim novcem) na upravljanje.

Naime, nakon objave Otvorenog poziva za dostavu prijedloga projekata/programa udruga mladih i za mlade u prostoru Centra za mlade 13. travnja, na internetskim stranicama Grada Varaždina nije se pojavila nikakva Odluka, Zaključak, Lista prijedloga i programa.

Javni poziv je raspisan nakon Natječaja za odabir udruge – voditelja Centra za mlade u Varaždinu u siječnju 2016. godine na koji se navodno (rezultati nisu objavljeni) nije javila nijedna organizacija.

Dakle, ne znamo jesu li se, koje točno i kakvim programom organizacije prijavile na taj poziv. U Gradu Varaždinu javni poziv očito ne podrazumijeva i javnu objavu rezultata istog. Za sve kojima je jasan koncept javne vlasti potpuno je neprihvatljivo imati organizaciju s obvezama i odgovornostima za upravljanje prostorom, a za koju nije jasno je li svoj prijedlog i kakav točno uopće uputila Gradu te u kojem je i kakvom procesu evaluacije točno to pravo ostvarila.

Dakle, službeni dokument koji proces prikupljanja prijava i prijedloga programa završava, kao ni konačna odluka najavljena u samom dokumentu, javnosti nije dostupan na uvid.

Pitanje koje je sasvim legitimno postaviti u ovom trenutku jest – zašto to nas zanima? Upravo jer smo raspravljali u vrijeme kada je spomenuti javni poziv bio aktualan da je sasvim moguće da će prostor biti dodijeljen bilo kojoj organizaciji u nedostatku prijava ili kvalitetnog programa koji iste nude s trenutnim i ranije komentiranim kapacitetima za sustavan, ozbiljan i transparentan rad na ovom pitanju u Gradu Varaždinu. I to organizaciji interesno motiviranoj samim prostorom ili svojom specifičnom djelatnošću.

VAKUUM inicijativa se nije javila s prijedlogom programa jer je pitanje (privatnog) prostora za javno djelovanje bilo riješeno, no jamačno su se javile druge udruge uz Gllugl s programom koji je 'stručna' komisija sastavljena od eksperata procijenila prema unaprijed utvrđenim kriterijima te listu istih 'javno i transparentno' objavila zajedno s Odlukom ili Zaključkom kao pravnom osnovom za daljnje djelovanje.

Naprotiv, odluka o novom upravitelju prostora Centra za mlade objavljena je, ni više ni manje, nego u javnoj objavi na privatnom Facebook profilu predsjednice gradskog Savjeta mladih kao 'početak novog, transparentnijeg Centra za mlade grada Varaždina'.

Uz iskustvo prilično naivne suradnje s Gradom i Savjetom mladih, naravno da se mi, ali i svatko tko to želi, može zapitati ima li u ovakvoj proceduri mjesta i prilika za pogodovanje i sukobe interesa svih vrsta? Kao i je li do njih došlo?

Igre bez 'pravila', sektorski rat?

Riješen je upravitelj, no kakva su pravila upravljanja? Zanima nas jer bez obzira što trajno ne djelujemo u prostoru CZM-a, nije isključena mogućnost da upit za korištenjem prostora pošaljemo nadležnima ukoliko se pojavi ideja za program koji zahtjeva prostorne kapacitete kakve nudi CZM, a usmjeren je mladima.

No, trenutno zbog manjka informacija o cijelom konceptu prostora i programa te procedura upravljanja nije moguće biti siguran na koja vrata kucati te na koji način do termina i prostora doći.

Do prostora za potrebe organizacije međunarodnog volonterskog kampa stigli smo, tada vjerujući zbog još uvijek nedorečenih procedura, putem službenih kanala Savjeta mladih te uz operativnu podršku udruge Gllugl.

Samo zbog komparacije funkcioniranja sustava koji se otvoreno bave mladima u Varaždinu, pri čemu je jedan javan koliko to može i želi biti (Grad Varaždin sa svim slojevima tobožnje podrške), a drugi stvarno privatan – deklarativno javan (VAKUUM), pokušavamo oba staviti u odnos u nekoliko područja:

- Grad Varaždin za preko 100 zaposlenih u gradskoj upravi godišnje izdvaja preko 13 milijuna kuna, a strateški se institucija za rad s i u korist mladih opredijelila osnivanjem Savjeta mladih te izradom, usvajanjem i provedbom Gradskog programa za mlade (upravni odjeli i službe). Savjet mladih kao predstavničko i savjetodavno tijelo se prema Zakonu o savjetima mladih (NN 41/14) bavi ponajviše zagovaračkim poslovima u korist društvene skupine mladih unutar institucija lokalne vlasti te potiče razvoj financijskog okvira provedbe politike za mlade i podrške razvoju organizacija mladih i za mlade. Dakle, Grad i Savjeti (u različitim sastavima i mandatima) su dosad otvorili nekoliko Centara za mlade u Varaždinu kao jednu od glavnih mjera politike za poticanje aktivnosti mladih iz spomenutih strateških dokumenata uz podršku udruga i njihovih volontera, predstavnika/ca civilnog društva. Za posljednji je, kao zamjenu za poplavljeni i smrznuti Dom željezničara bilo potrebno desetak mjeseci 'napornog' rada na razvoju pravnog temelja i operativnog plana rada trećih (neke od udruga koje su vjerojatno prijavile prijedloge programa) na uspostavi programa CZM-a koji još uvijek nije vidljiv mladima, a vrata su istog zaključana. Problemi su usput naravno mogući i opravdani, usporavaju centralizirani procesi donošenja 'transparentnih' odluka, pripreme copy/paste-anih dokumenata i lupanje pečata na iste, a da ne govorimo o provedbi bez jasnog plana s očekivanim rezultatima i ciljevima prema principu 'tu vam je prostor, dovedite 50 mladih na svaku aktivnost i ne pitajte ništa'. Da spomenemo još nekoliko činjenica i transparentno (koliko to može biti prema kanalima javnog informiranja Grada i Savjeta koji na raspolaganju imaju ljude plaćene za PR aktivnosti te ažuriranje internetskih stranica) objavljenih vijesti koje mogu jamčiti 'ekspertizu' članova/ica za bavljenje mladima. Dakle, mladi su većina članova/ica neke od lokalnih udruga koja između ostalog okuplja i mlade ili političkih stranaka svih boja i svjetonazora, a prošle godine su četiri člana/ice sudjelovali na Ljetnoj akademiji članova savjeta mladih u Labinu, aktivno organizirali ples quadrille na varaždinskom Korzu za Dane maturanata, sudjelovali u obilježavanju Međunarodnog dana srednjoškolaca i studenata, informirali selektivno mlade o uspjesima hrvatskih sportaša i pojedinim događajima upitno veznanima uz mlade te zagovarački djelovali vezano uz prostor novog CZM-a.

- VAKUUM inicijativa (klupski prostor) nastala je od pojedinaca i organizacija okupljenih oko ideje (centra za mlade) prostorno-programskog koncepta mladih za mlade. Javno djeluje u privatnom prostoru od proljeća 2016. godine. Sav sadržaj i aktivnosti kao i kontakt obrasci su dostupni na internetskoj stranici i društvenim mrežama. Članovi/ce inicijative redovito sudjeluju u programima neformalnog i formalnog obrazovanja za rad s mladima te se različitim aktivnostima povezuju s drugim organizacijama na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini te razmjenjuju prakse i iskustva.

Uzica oko vrata slobode

Bez obzira na sve, novi Centar za mlade je počeo djelovati ako je za vjerovati nadležnima, a naš dolazak na otvorenje istog znak je podrške ovakvoj i bilo kakvoj drugoj inicijativi bilo koje skupine mladih Varaždinaca.

Neosporna je ovdje volja svih uključenih bez obzira na stručnost i kvalitetu samih procesa i rezultata. Stručnost i kvaliteta procesa i rezultata ili njihov nedostatak su ono što (ne)će mlade redovito dovoditi i zadržavati u novom prostoru, a težnja (čitaj: naporan rad) tome će otkriti i prave motive iza iskazane volje onih koji su neosporno pokrenuli procese. Jesu li ti motivi političke prirode u ovom je trenutku najmanje bitno jer će oni takvima biti dokle god ih sami građani/ke ne budu slobodno pokretali i preuzimali. Kao i obavezu stalnog praćenja, preispitivanja i kritike onih koje plaćaju brojnim porezima i drugim nametima.

A mi iz VAKUUM-a, bivšeg Centra za mlade, došli smo tamo kao neka vrsta konkurencije (sudeći po trenutnoj podršci političkih struktura, Grada i Savjeta koji očito ne vide zajednički interes), a zapravo zadovoljni što će Varaždin imati još jedno mjesto za sadržaje namijenjene mladima.

Rado ćemo promovirati sadržaje, no prostor ćemo zaista teško nazivati Centrom za mlade dokle god taj naziv nosi samo po 'službenoj dužnosti'.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video


Vezani članci