Vijesti / Društvo

UČENIČKE ZADRUGE Zadrugari srednjih i osnovnih škola predstavili svoje radove

UČENIČKE ZADRUGE Zadrugari srednjih i osnovnih škola predstavili svoje radove

Danas je ispred Županijske palače, na Franjevačkom trgu, održana 21. Županijska smotra učeničkih zadruga Varaždinske županije, čiji domaćin je Osnovna škola Vinica.

Na ovogodišnjoj 21. Županijskoj smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije sudjelovalo je 27 zadruga: od toga 22 iz osnovnih škola, tri iz srednjih škola (Gospodarska škola, Arboretum Opeka i Srednja škola Novi Marof), Učenički dom Varaždin te Centar za odgoj i obrazovanje Pahinsko Ivanec.

U učeničkim zadrugama učenici stječu i primjenjuju znanja, radne navike kroz učenje, shvaćanje i razumijevanje, ovladavanje cjelovitim proizvodnim procesom, a posebice razvijaju i njeguju svijest o načinu održavanja prirodne ravnoteže.

Smotru je otvorio župan Varaždinske županije Predrag Štromar, a prisustvovao je i zamjenik župana Alen Kišić.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Svi ravnatelji osnovnih i srednjih škola i upravni odjel za obrazovanje mogu se pohvaliti da već godinama uče djecu što je poduzetništvo i tradicija. Učeničke zadruge rade na starim, zdravim i domaćim proizvodima, očuvanju tradicije i baštine. Radi se i s ekonomskom računicom, već sada počinju razmišljati koliko nešto vrijedi, prodaju svoje proizvode, a onda za te novce kupuju materijal - kazao je župan Štromar. 

U Varaždinskoj županiji djeluje 37 učeničkih zadruga, što svrstava Županiju u sam vrh po broju aktivnih zadruga u Republici Hrvatskoj.

Učeničke zadruge u hrvatskim školama imaju dugu tradiciju. Prvi školski vrtovi spominju se još u 19. stoljeću, dok ih sredinom prošlog stoljeća zamjenjuju učeničke zadruge.

Učenica 7. razreda Magdalena Ferčić iz Osnovne škole Bisag zadrugarka je 'Grofeka'. 

- Radim anđele od češera na panju. Prvo radim glavu od stiropora ili glinamola, ona se zalijepi, stavlja se mahovina, zatim idu krila tako da se rafija mota oko prsta u obliku broja 8. Aureola se radi tako da se namočena komušina namota u obliku štapića, a nakon toga se zaveže i stavi na glavu. Sve ostalo može se ukrasiti gliterom ili nekom bojom.

Objasnila nam je i ideju anđela na karti Hrvatske. 

- Bila je ideja da se postavljeni anđeli na određenim područjima izrade iz karakterističnih materijala ili motiva za to područje Hrvatske. Tako imamo u Slavoniji tjesteninu, u Zagorju komušinu, u Istri i Dalmaciji školjke, a na Velebitu češere.

Petra Car i Ana Holi učenice su 3. razreda Gospodarske škole Varaždin, koje su nam objasnile što one izrađuju i čime se bave.

- Ja danas izrađujem cinkuš - malo zvono, koje je u prošlosti pozivalo na važne događaje poput rođenja djeteta, svadbe, krštenja, sprovoda i slično. Radi se iz bijele ili crvene gline koja se stavlja u kalupe, a sam proces izrade ima nekoliko faza. Prva faza je oblikovanje cinkuša, zatim faza retuširanja, pa bojanje i nakon toga pečenje na tisuću stupnjeva oko pet i pol sati. Nakon što se ispeče potrebno ga je poglazirati bezbojnom glazurom. Cinkuš se nakon toga još jednom peče i zatim se spaja s koncem i klatnom - objasnila nam je Ana Holi.

Učenica Petra Car predstavlja njihovu zadrugu pod nazivom 'Sunce', a danas su na štandu izložile keramiku i kolače.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video


Vezani članci