Vijesti / Društvo

Palijativna skrb briga je i suradnja čitave zajednice, ne samo bolesnika

Palijativna skrb briga je i suradnja čitave zajednice, ne samo bolesnika

U Varaždinu je jučer, 24. veljače, održan Stručni skup o izazovima suvremenog društva u razvoju palijativne skrbi u zajednici.

U organizaciji Doma zdravlja Varaždinske županije u Domu za starije i nemoćne osobe u Varaždinu održan je stručni skup 'Palijativna skrb u zajednici - izazov suvremenog društva'.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Cilj ovog stručnog skupa bio je prvenstveno razmjena znanja, dobre prakse i iskustava te izazova stručnih osoba na području palijativne skrbi.

Naime, Republika Hrvatska suočava se sa problemom intenzivnog starenja stanovništva, ali i sve više mlađih osoba oboljelih od karcinoma i ranih drugih neizlječivih bolesti te se sukladno tome povećava i potreba za razvojem palijativne skrbi.

Varaždinska županija kao domaćin spomenutog skupa, potrebu za razvojem palijativne skrbi izrazito je dobro prepoznala, te je Planom zdravstvene zaštite Varaždinske županije za razdoblje od 2015.- 2017. godine uvrstila kao šesti prioritet razvoja zdravstvene skrbi.

Zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić istaknuo je tom prilikom kako će se još intenzivnije raditi na razvoju palijativne skrbi, gdje odlična potpora dolazi iz Bolnice Novi Marof za koju bi se moglo reći da je centar izvrsnosti u području palijative.

- Intenzivno brinemo da razvoj palijativne skrbi bude i na konkretnim djelima, pa se tako zahvaljujući našoj donaciji i udruzi 'Srce' Novi Marof osnovala posudionica pomagala, u kojoj bolesnici mogu posuditi razna pomagala, čime si uvelike olakšavaju, te ima već preko 150 korisnika što je znak da smo napravili jako dobar posao – naglasio je.

Naime, vodeći uzroci smrti u Varaždinskoj županiji jesu upravo i neizlječive bolesti u koje spadaju karcinomi, u čemu se na godišnjoj razini, nažalost, evidentira svake godine gotovo 900 novih pacijenata, što uz podatke o povećanju starosne dobi populacije svakako upućuje na neophodnost razvoja palijativne skrbi.

Podsjetimo da palijativna skrb olakšava bol i ostale slične simptome, podržava život, a umiranje prihvaća kao prirodni proces.

Osim toga, palijativna skrb jest od izuzetne važnosti jer uključuje i psihosocijalne i duhovne potrebe bolesnika u skrbi, omogućuje što kvalitetniji život bolesnika u skladu s mogućnostima do njegovih zadnjih dana, a istovremeno pruža i pomoć obitelji bolesnika kako bi se lakše nosila sa trenutnom situacijom. Palijativna skrb jest timski rad koji uključuje bolesnika, njegovatelja, liječnika, socijalnog radnika i obitelji.

Tom je prilikom predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu skrb Vlasta Vučec, dr. med. istaknula je kako je Vlada RH još 2013. godine donijela Strateški plan razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj čime su definirani minimalni i obvezni standardi za razvoj palijativne skrbi u svim županijskim centrima, a Varaždinska županija pokazala je da prednjači i u tom području sa izuzetno dobro razvijenim spomenutim centrima.

Između ostalog, na stručnom je skupu naglašeno kako je upravo palijativna skrb najhumaniji dio medicine, jer osim potrebnih znanja i vještina izuzetno je bitan segment empatije, psihološke pomoći i podrške bolesniku kako bi se smanjila bol i patnja te se omogućio dostojanstven život i završetak života svakog bolesnika.

Najnovije

Reci što misliš!

Najgledaniji video


Vezani članci